Przepis na idealną tablicę magnetyczno-suchościeralną

 

W dniu dzisiejszym chcielibyśmy zaproponować aktualizację przepisu na idealne połączenie podkładów magnetycznych i farb tablicowych suchościeralnych. Czas szybko mija i nasze farby zmieniają swoje formuły. Spieszymy zatem z nowymi wskazówkami, aby malowanie było przyjemniejsze i jeszcze bardziej efektowne. 

Nasz cel na dzisiaj- ściana magnetyczno tablicowa, po której możemy pisać mazakami a za pomocą magnesów, wieszać notatki i zdjęcia.

Zacznijmy zatem od początku. Farby tablicowe do mazaków, bo one będą grały główną rolę w dzisiejszy tekście, to produkt dzięki któremu w łatwy sposób stworzymy powierzchnie umożliwiające nam pisanie pisakami po ścianach. Oczywiście kiedy nasze zapiski okażą się nieaktualne wystarczy usunąć je suchą szmatką.

Dzięki swojej prostej aplikacji, farby te wdarły się przebojem na polski rynek. Stosowane w biurach, salkach szkoleniowych, konferencyjnych, szkołach a coraz częściej również w naszych domach skutecznie wypierają nieporęczne, dedykowane tablice popularnie zwane flipchart'ami.

Poza farbą do mazaków, potrzebujemy dzisiaj kolejnego bohatera- podkładu, który nada naszej ścianie właściwości magnetyczne. Farby magnetyczne to świetna propozycja dla wszystkich lubiących zostawianie notatek, wieszanie zdjęć czy dziecięcych rysunków. Podkłady te sprawiły, że w naszych nowoczesnych domach nie ma już potrzeby wieszania tablic korkowych, które zdecydowanie nie mają właściwości dekoracyjnych.

Do wykonania idealnej białej powierzchni suchościeralnej o właściwościach magnetycznych wykorzystamy między innymi poniższe produkty:

1. Farba do magnesów: Farba magnetyczna Owatrol

  • podkładowa farba wodna jednoskładnikowa,
  • kolor- ciemnoszary, mat,
  • wydajność 1,5 m²/opakowanie 0,5l,
  • przed malowaniem należy dokładnie wymieszać.


2. Farba podkładowa: Uniwersalny podkład Bulls Eye 1-2-3 firmy Zinsser/Rustoleum

  • podkładowa farba jednoskładnikowa,
  • kolor - biały, mat,
  • doskonała wydajność 13,9 m²/l,
  • dostępna w puszcze i w spray-u.


3. Farba tablicowa suchościeralna Dry Erase biała firmy Rustoleum

  • farba epoksydowa dwuskładnikowa,
  • kolor- biały, połysk
  • wydajność około 4,5-5 m²/zestaw,
  • czas pracy na mieszance 60 min.
  • konieczne 2 warstwy,
  • czas do nałożenia 2 warstwy: 20-30 min.


ETAP I

Cel: nadanie powierzchni właściwości magnetycznych.

Produkt: podkład magnetyczny Owatrol.

Uzbrojeni w podstawowe informacje dotyczące produktów możemy zacząć naszą akcję kryptonim BIAŁA TABLICA SUCHOŚCIERALNA DO MAGNESÓW.

Rozpoczynamy od aplikacji farby magnetycznej. W naszym poprzednim tekście używaliśmy rozpuszczalnikowej alkidowej farby Magnetic Primer z Rustoleum, tym razem przetestujemy jednak wodny podkład magnetyczny firmy Owatrol. 

Już na tym etapie musimy pamiętać o dokładnym wymieszaniu farby. Opiłki żelaza zawarte w podkładzie ze względu na swój ciężar opadają na dno puszki. Jeśli, więc nie wymieszamy podkładu dokładnie, straci on swoje właściwości i magnesy nie będą się trzymały. Co ważne puszką nie należy również wstrząsać a tym bardziej nie używać shakerów do wymieszania. Należy rozmieszać ją dokładnie np. drewnianym patyczkiem przez minimum 5 minut, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. 

Według zaleceń producenta należy wymalować co najmniej trzy warstwy podkładu magnetycznego zachowując 4 godziny odstępu pomiędzy ich nakładaniem. W aplikacji należy kierować się zasadą: im więcej nałożonych powłok, tym lepsze przyciąganie magnesów. My ostatecznie nałożyliśmy ich 5 w odstępach 2 godzinnych. Dlaczego aż tyle i tak szybko? Już wyjaśniamy. 

Podczas aplikacji zauważyliśmy, że nasza gładka do tej pory powierzchnia zaczyna nabierać wyraźnej struktury. Wszystkiemu winne są wspomniane wcześniej opiłki żelaza zawarte w podkładzie. Zanim więc przejdziemy do kolejnych etapów tworzenia tablicy magnetycznej do mazaków musimy usunąć tę strukturę, ponieważ farba tablicowa Dry Erase wymaga idealnie gładkiej powierzchni.

Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste. Wystarczy papier ścierny o granulacji 200 lub 220 i delikatne przeszlifowanie ostatniej warstwy magnetyka. Po tym drobnym zabiegu mamy pewność, że tusz mazaków suchościeralnych nie dostanie się do zagłębień i jego zmywanie nie będzie utrudnione.

Czas pracy między kolejnymi warstwami także skróciliśmy. Dlaczego? Farba była aplikowana w ogrzewanym pomieszczeniu i powłoka okazała się sucha na dotyk po 45 minutach. Bazując więc na doświadczeniu w pracy z farbami, dopuściliśmy się samowolki i skróciliśmy czas przemalowania. 

Po zakończeniu pracy z farbą do magnesów odczekaliśmy 24 godziny. Czas ten został
podany przez producenta jako czas niezbędny do pełnego utwardzenia się farby. Po tym czasie
możemy przejść do kolejnego etapu tworzenia naszej tablicy magnetyczno suchościeralnej.

Etap II

Cel: przykrycie ciemnoszarego koloru podkładu magnetycznego Owatrol i nadanie gładkości malowanej powierzchni.

Produkt: specjalistyczny podkład Bulls Eye 1-2-3 Zinsser /Rustoleum

Kolejnym niezbędnym produktem w naszym dzisiejszym projekcie będzie uniwersalny podkład Bulls Eye 1-2-3 firmy Zinsser/Rustoleum. Produkt ten jest specjalistyczną farbą podkładową posiadającą właściwości gruntujące i uszczelniające każdy rodzaj powierzchni.

Wykorzystamy go dzisiaj ze względu na kilka zalet. Po pierwsze podkład ten skutecznie kryje ciemne kolory, jest więc niezbędny do dokonania drastycznej zmiany koloru z ciemnoszarego magnetyka do białej powierzchni, którą chcemy uzyskać w efekcie końcowym. Poza tym Bulls Eye 1-2-3 uszczelnia porowate powierzchnie takie jak płyty karton gips czy tynk, zapewniając lepszą wydajność farb nawierzchniowych.

Nam przyda się również dzięki innym właściwościom- nadaje malowanej powierzchni bardzo równe, gładkie wykończenie. To właśnie dzięki temu podkładowi mamy w zasadzie pewność, że nasza powierzchnia będzie idealnie przygotowana pod farbę tablicową do pisaków Dry Erase i zarówno pisanie mazakami jak i usuwanie tuszu będzie jeszcze łatwiejsze.

W naszym projekcie jedna warstwa podkładu Bulls Eye 1-2-3 okazała się wystarczająca. Jeśli jednak będziecie chcieli zamalować np. czarną ścianę niezbędna może być druga warstwa, którą można nałożyć już po 30 minutach. Poza tym, dzięki doskonałej wydajności podkładu wymalujemy około 11-13 m2/ l na gładkiej, malowanej, nieporowatej powierzchni.


Etap III
(konieczny przy stosowaniu Farby tablicowej do mazaków suchościeralnych Dry Erase Clear, należy go pominąć przy zastosowaniu Dry Erase White)

Cel: uzyskanie idealnie białej powierzchni.

Produkt: biała farba do ścian np. Perma White Rustoleum/ inna kolorystycznie farba do ścian

Wielkimi krokami zbliżamy się do końca naszego malowania. Nasza powierzchnia posiada już właściwości magnetyczne i w poprzednim etapie pozbyliśmy się ciemnoszarego koloru farby magnetycznej. Zanim przejdziemy jednak do nałożenia farby suchościeralnej musimy zaaplikować białą farbę do ścian, My użyliśmy farby Perma White od Rustoleum.
W tym miejscu polecamy dobrej jakości farby akrylowe/ lateksowe z dużą ilością bieli tytanowej jeśli chcemy uzyskać biała powierzchnię do ścierania mazaków. Pewnie zastanawiacie się, po co nam zwykła farba? Potrzebujemy jej ze względu na bezbarwne wykończenie farby do mazaków Dry Erase Clear. 

Wariacje na temat bezbarwnej farby do pisaków suchościeralnych może być więcej. Można zamalować tylko farbą bezbarwną suchościeralną podkład do magnesów – uzyskamy ciemną tablicę do jasnych pisaków, można nałożyć farbę w kolorze bezpośrednio na podkład magnetyczny i następnie farbę tablicową bezbarwną albo nałożyć podkład i białą farbę do ścian, aby uzyskać najpopularniejszą powierzchnię do pisania pisakami po ścianie.

Etap IV

Cel: uzyskanie właściwości suchościeralnych.

Produkt: Farba Dry Erase White Rustoleum.

Tym samym dobrnęliśmy już do końcowego etapu naszego malowania. Nadszedł czas na farbę do mazaków.

W naszym dzisiejszym projekcie wybraliśmy farbę Dry Erase White. Jest to dwuskładnikowa emulsja, dlatego musimy pamiętać o dokładnym wymieszaniu składników. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem na który musimy zwrócić uwagę jest czas pracy na mieszance, który w tym przypadku wynosi 1 godzinę. Ważne jest, aby czas ten nie został przekroczony- farba straci wówczas swoje właściwości suchościeralne i bardzo zgęstnieje, co będzie oznaczało paskudny efekt końcowy. W tym czasie należy nałożyć dwie warstwy w odstępach 20-30 min. Zestaw wystarczy na pomalowanie 4,5-5 m². Najlepsze efekty uzyskamy używając do malowania wałka do lakierów o krótkim włosiu.

Kiedy aplikacja farby zostanie zakończona pomyślnie należy odczekać pełne 3 dni, aby farba w pełni się utwardziła. Wówczas nasza powierzchnia osiągnie właściwości suchościeralne.

Tablica suchościeralna kolorowa? Oczywiście, że tak!

Dla wszystkich, którzy chcieliby również korzystać z tablicy suchościeralnej w innym kolorze niż białym nic straconego. Wystarczy w etapie III naszego projektu zastosować farbę do ścian w wybranym przez siebie kolorze a następnie użyć Dry Erase w wersji bezbarwnej. Rustoleum daje nam nieograniczone możliwości tworzenia tablic do mazaków! Wersja bezbarwna również jest dwuskładnikowa a więc bardzo ważne jest wymieszanie składników i czas pracy na mieszance. W tym przypadku wynosi 90 minut! Jednym zestawem farby pomalujemy ok 4,6m² gotowejpowierzchni. Wystarczy nam jedna warstwa farby do mazaków. I tak jak w etapie IV naszego projektu po wymalowaniu powierzchni czekamy 3 dni i nasza ściana jest gotowa do użycia!

Ważne kwestię w przypadku tworzenia tablic magnetycznych do pisaków:

  • Pamiętajcie o dokładnym wymieszaniu farby do magnesu,
  • Używajcie bardzo dobrych jakościowo wałków. Dobry wałek to ¾ sukcesu. Kiepska jakość może wpływać na wygląd powierzchni oraz grubość warstwy farby. Nie oszczędzajcie na tym!
  • Nie przekraczajcie czasu pracy na mieszance dwuskładnikowej. Wydłużenie czasu wpłynie na możliwość wycierania pisaków z tablicy suchościeralnej.
  • Nie poprawiajcie wałkiem powierzchni po wymalowaniu farbą tablicową.
  • Używajcie tylko tyle kompletów farby Dry Erase od Rustoleum, ile jesteście w stanie zużyć, aby nie przekroczyć czasu pracy na mieszance.
  • Nie malujcie w pomieszczeniach poniżej 15º C, farba dwuskładnikowa do tablic do pisków wymaga ciepła, aby się właściwie utwardzić.
  • Odczekajcie zalecane 3 dni, wcześniejsze użycie spowoduje permanentny ślad po mazaku.

To już jest koniec :) Dziękujemy za wspólną pracę! Możemy cieszyć się już z naszej nowoczesnej powierzchni do pracy lub zabawy!

Pamiętajcie, że wykorzystane farby możecie nabyć w naszym sklepie internetowym z farbami na www.sklep.spinex.pl!

Podczas zakupów farb magnetycznych i Dry Erase koniecznie wykorzystajcie KOD RABATOWY 8% na zakup farb. KOD: RAB8SPI. Zapraszamy!

Koniecznie podzielcie się z nami opinią na temat wykorzystanych produktów! Na wszystko czekamy pod adresem kasia@spinex.pl

Farba magnetyczna Owatrol - bardzo mocnaFarba magnetyczna Owatrol, która w niezwyle prosty sposób zmienia zwyczajne prowierzchnie w tablice magnetyczne. Dzięki zawartości mikrocząsteczek metalu, przyciąga magnesy, obrazy magnetyczne itp. Dzięki swojej specjalnej formule doskonale sprawdzi się na każdej ...
Farba tablicowa suchościeralna Dry Erase Rust-Oleum białaFarba tablicowa Dry Erase White z serii Speciality firmy Rust-Oleum jest farbą tworzącą białą, unikatową i gładką powierzchnię na której można pisać a kiedy zapiski staną się nieaktualne wystarczy w łatwy sposób ...

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies zgodnie z Polityką plików cookies.

Rozumiem